Drukuj książkęDrukuj książkę

3. ZADANIA ZAWODOWE I WYMAGANE KOMPETENCJE

3.1. Zadania zawodowe
3.2. Kompetencja zawodowa Kz1:
3.3. Kompetencja zawodowa Kz2:
3.4. Kompetencje społeczne
3.5. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu
3.6. Powiązanie kompetencji zawodowych z opisami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz Sektorowej Ramy Kwalifikacji

Serwis: Platforma e-learningowa SBŁ-ITeE
Kurs: Jak tworzyć informacje o zawodach funkcjonujących na rynku pracy?
Książka: 3. ZADANIA ZAWODOWE I WYMAGANE KOMPETENCJE
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: czwartek, 26 grudzień 2024, 12:03

3.1 Zadania zawodowe

Zalecenia dla zespołu eksperckiego:

  • Ta sekcja zawiera sześć podzbiorów informacji (od 3.1 do 3.6), które opisują zawód w kontekście wymagań związanych z realizacją zadań zawodowych na podstawowych stanowiskach pracy
  • Język opisu tego zbioru informacji musi mieć charakter fachowy/branżowy. Należy stosować terminologię zawodową, zrozumiałą dla pracodawcy i pracowników danej branży.
  • Jest to główna część informacji o zawodzie z punktu widzenia wymagań w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, jakie powinien mieć kandydat do wykonywania danego zawodu.
  • W poszczególnych podzbiorach informacji zespół ekspercki wskazuje pojęcia (w tekście dane pojęcie należy podkreślić i przypisać mu kolejny numer w formie indeksu górnego), które nie są powszechnie znane (specjalistyczne/branżowe informacje z tego zakresu zamieszczamy w oddzielnej tabeli; patrz sekcja 7.2).
3.1.Zadania zawodowe

Zalecenia dla zespołu eksperckiego:

  • Punktem odniesienia do przygotowania tego zbioru informacji jest definicja terminu „Zadanie zawodowe”.
  • W opisie wymieniamy zadania, nadając im kolejny numer (Z1, Z2, Z3 itd.). Mają to być zadania zawodowe typowe/podstawowe dla zawodu. Unikamy wymieniania zadań zawodowych specjalistycznych i wykonywanych sporadycznie. Liczba zadań zawodowych powinna być optymalnie dobrana, zgodnie z definicją zadania zawodowego.
  • Lista zadań zawodowych powinna być uporządkowana w logicznej kolejności wynikającej z procesu pracy (planowanie, organizowanie, wykonanie, kontrolowanie).
  • Praktyka tworzenia standardów kwalifikacji/kompetencji zawodowych wskazuje, że liczba zadań zawodowych jest uzależniona od zakresu i złożoności prac wykonywanych na stanowiskach pracy w danym zawodzie i mieści się (średnio) w granicach od 6 do 15 zadań zawodowych.
  • Nazwy zadań zawodowych formułowane są jako rzeczowniki odczasownikowe(Wykonywanie…, Mierzenie…, Projektowanie…, Badanie…, Klejenie…., Analizowanie…, Wyliczanie…., Dobieranie…, Diagnozowanie… itp.). W praktyce: nie „analiza…”, tylko „analizowanie…”, nie „dobór…”, tylko „dobieranie…”, nie „diagnoza…”, tylko „diagnozowanie” itd.
  • W odniesieniu do zawodów związanych z medycyną niekonwencjonalną lub np. związanych z usługami kosmetycznymi czy poprawiających sprawność fizyczną zadania zawodowe należy tak formułować, aby nie kolidowały z uprawnieniami, jakie są potrzebne do ich wykonywania, które są właściwe dla innych zawodów, np. lekarskich.
  • Przy formułowaniu nazw zadań zawodowych należy pierwszą część opisu zadania zawodowego zorientować na pracownika, np. Planowanie działalności w zakresie zagospodarowania odpadów, a drugą część opisu na pracę – z uwzględnieniem ich specyfiki.
  • W celu sprawdzenia poprawności sformułowania nazwy zadania zawodowego zespół ekspercki powinien stwierdzić, jaki efekt końcowy daje wykonanie określonego zadania. Jeśli jest to „produkt”, np. odpady zbierane w przedsiębiorstwie, lub „usługa”, np. wymiana oleju w samochodzie, czy też „istotna decyzja”, np. planowanie działalności w zakresie zagospodarowania odpadów, wówczas możemy mówić o poprawności zapisu zadań zawodowych.

Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:

Pracownik w zawodzie doradca zawodowy wykonuje różnorodne zadania, do których należą w szczególności:

  • Z1 Diagnozowanie zapotrzebowania dzieci i młodzieży na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego i informacji edukacyjno-zawodowej.
    Z2 Prowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży.
    Z3 Prowadzenie indywidulnego doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży.
    Z4 Gromadzenie, aktualizowanie, opracowywanie i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych dzieciom i młodzieży oraz innym zainteresowanym osobom, w tym nauczycielom i rodzicom.
    Z5 Opracowywanie, koordynowanie i wspieranie realizacji programu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ)37 w oparciu o współpracę z innymi nauczycielami, psychologami lub pedagogami.
    Z6 Prowadzenie poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych.
    Z7 Prowadzenie poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach grupowych.
    Z8 Opracowywanie diagnozy potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych.
    Z9 Gromadzenie, opracowywanie, aktualizowanie i udostępnianie osobom dorosłym informacji zawodowych, edukacyjnych oraz dotyczących rynku pracy, kształcenia ustawicznego i potwierdzania kwalifikacji.

3.2. Kompetencja zawodowa Kz1:

3.2.Kompetencja zawodowa Kz1:

Zalecenia dla zespołu eksperckiego:

  • Punktem odniesienia do przygotowania tego zbioru informacji jest definicja terminu „Kompetencja zawodowa”.
  • Nazwy wyodrębnionych w zawodzie kompetencji zawodowych formułowane są podobnie jak nazwy zadań zawodowych w kategoriach operacyjnych − czynnościowych. Jednakże nie mogą być powtórzeniem nazw zadań zawodowych.
  • Generalnie należy przyjąć zasadę, że liczba wyodrębnionych kompetencji zawodowych w zawodzie nie powinna być większa niż 4 dla zawodu. Od tej zasady mogą być wyjątki. O liczbie wyodrębnionych kompetencji zawodowych decyduje specyfika i złożoność zawodu, liczba stanowisk pracy z nim związanych oraz zadań zawodowych wykonywanych na tych stanowiskach.
  • Liczba i nazwy kompetencji zawodowych powinny być pochodną wymagań stanowisk. Nie powinny to być nazwy oderwane od praktyki wykonywania zawodu na rynku pracy.
  • W przygotowanym wzorcu tabeli (patrz przykład poniżej) należy dla każdego zadania zawodowego, przypisanego do danej kompetencji zawodowej, podać zakresy „WIEDZY” – w kategorii „zna i rozumie” oraz „UMIEJĘTNOŚCI” – w kategorii „potrafi”. Zapisy dotyczące wiedzy formułujemy zaczynając od rzeczownika, natomiast umiejętności formułujemy zaczynając od czasownika operacyjnego”.
  • Każda kompetencja zawodowa wyodrębniona w zawodzie powinna dawać szansę uzyskania zatrudnienia przez posiadacza danej kompetencji.
  • Docelowo wyodrębnione kompetencje zawodowe mogą stanowić punkt odniesienia do budowania i aktualizacji oferty kształcenia i szkolenia zawodowego oraz wprowadzania przez zainteresowane instytucje nowych kwalifikacji rynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W momencie gdy dana kompetencja zawodowa wyodrębniona w zawodzie zostanie potwierdzona przez uprawnione instytucje walidujące i certyfikujące, staje się kwalifikacją.
  • Każda kompetencja zawodowa jest powiązana z określoną liczbą zadań zawodowych, które opisywane są zbiorami wiedzy (pracownik zna i rozumie…) oraz umiejętności (pracownik potrafi…). Do każdej z wyodrębnionych kompetencji zawodowych przypisane są różne zadania zawodowe właściwe dla danego zawodu (zgodnie z sekcją 3.1). Zadanie zawodowe przypisane do danej kompetencji zawodowej nie powinno powtarzać się w innej kompetencji zawodowej.
  • W opisach zadań zawodowych powinno być wyodrębnionych od kilku (min. 3) do kilkunastu zakresów wiedzy i umiejętności.
  • Zasadne jest, aby zespół ekspercki dokonał analizy przykładowych opisów kompetencji zawodowych zawartych w standardach kwalifikacji/kompetencji zawodowych, które są dostępne pod adresem: ftp://kwalifikacje.praca.gov.pl oraz opisów zamieszczonych na Wortalu PSZ.
  • Zespół ekspercki powinien również przeanalizować zapisy odnoszące się do wiedzy i umiejętności zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifikacji o charakterze zawodowym – poziomy 1–8:

Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:

3.2.Kompetencja zawodowa Kz1: Świadczenie usług doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży

Kompetencja zawodowa Kz1: Świadczenie usług doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży obejmuje zestaw zadań zawodowych Z1, Z2, Z3, Z4, Z5, do realizacji których wymagane są odpowiednie zbiory wiedzy i umiejętności.

Z1 Diagnozowanie zapotrzebowania dzieci i młodzieży na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego i informacji edukacyjno-zawodowej
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Metody i techniki stosowane do prowadzenia badań ilościowych i jakościowych;
  • Zasady posługiwania się gotowymi narzędziami badania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego;
  • Zasady konstruowania narzędzi do badania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową;
  • Metody przeprowadzania badania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową;
  • Zasady analizowania danych, opracowywania raportów ilościowych i jakościowych z badań;
  • Programy do gromadzenia i analizowania danych;
  • Sposoby wykorzystywania zgromadzonych informacji do określenia zapotrzebowania na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową w danym przedziale czasu;
  • Zasady oceny i doskonalenia jakości pracy w zakresie diagnozowania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego.
  • Stosować metody i techniki diagnozowania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową;
  • Posługiwać się gotowymi narzędziami do badania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na
  • Konstruować narzędzia do badania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową;
  • Przeprowadzać badania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową;
  • Sporządzać, w formie raportu, diagnozę potrzeb dzieci i młodzieży na doradztwo zawodowe i informację edukacyjnozawodową;
  • Stosować technologie informacyjne-komunikacyjne do gromadzenia i analizowania informacji;
  • Wykorzystywać zgromadzone informacje do określenia zapotrzebowania na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową w danym przedziale czasu;
  • Oceniać jakość i doskonalić pracę w zakresie diagnozowania zapotrzebowania dzieci i młodzieży na doradztwo zawodowe i informację edukacyjno-zawodową.

Z2 Prowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Zasady planowania terminów zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży dostosowanych do ich wieku i etapu rozwoju;
  • Metody, techniki i narzędzia do tworzenia scenariuszy zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży;
  • Teoretyczne podstawy wykonywania zawodu, w tym teorie rozwoju zawodowego i rozwoju zainteresowań, podstawy zawodoznawstwa oraz koncepcje rozwoju człowieka w kontekście ról społecznych i zawodowych;
  • Teoretyczne podstawy z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, filozofii, polityki społecznej i inne;
  • Metody doboru treści w obszarze objętym programem nauczania;
  • Metody i techniki prowadzenia zajęć grupowych, w tym metody aktywizujące, motywujące i angażujące uczestników;
  • Metody doboru pomocy dydaktycznych i programów multimedialnych adekwatne do treści programowych;
  • Metody nawiązywania i utrzymywania kontaktu z grupą podczas prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży;
  • Sposoby rozpoznawania potrzeb grupy i metody elastycznego dostosowywania metod, technik i zakresu zajęć do specyfiki grupy;
  • Zasady indywidualizacji pracy względem uczestników zajęć;
  • Teoretyczne podstawy i przebieg procesu grupowego, role grupowe uczestników;
  • Sposoby przedstawiania tematyki zajęć z uwzględnieniem wieku oraz możliwości i potrzeb uczestników;
  • Zasady stosowania programów multimedialnych w celu uatrakcyjnienia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży i podtrzymania zainteresowania odbiorców prezentowaną tematyką;
  • Metody organizacji i prowadzenia zajęć grupowych z zakresu doradztwa zawodowego z dziećmi lub młodzieżą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • Metody podsumowywania zajęć grupowych z zakresu doradztwa zawodowego;
  • Sposoby oceny jakości pracy własnej poprzez uzyskanie informacji zwrotnej od uczestników zajęć grupowych z zakresu doradztwa zawodowego;
  • Sposoby ewaluacji przeprowadzonych zajęć grupowych z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży i zasady sporządzania dokumentacji.
  • Planować terminy zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży dostosowanych do ich wieku i etapu rozwoju, w tym preorientacji zawodowej, orientacji zawodowej i działań w zakresie doradztwa zawodowego, m.in. zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, działań skierowanych do rodziców i nauczycieli;
  • Przygotowywać scenariusz zajęć odnoszących się do zagadnień wiedzy o swoim potencjale, do panoramy zawodów i uwarunkowań rynku pracy oraz rynku usług edukacyjnych, zagadnień uczenia się przez całe życie oraz planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych, uwzględniając specyfikę grupy, w tym wiek i etap edukacyjny;
  • Opracowywać lub dobierać gotowe materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży;
  • Stosować odpowiednie metody prowadzenia zajęć, w tym metody aktywizujące z uwzględnieniem zakresu tematycznego i specyficznych potrzeb dzieci i młodzieży;
  • Dobierać pomoce dydaktyczne i programy multimedialne adekwatne do treści programowych;
  • Nawiązywać i utrzymywać kontakt z grupą podczas prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży;
  • Rozpoznawać potrzeby grupy i elastycznie dostosowywać metody, techniki i zakres zajęć do specyfiki grupy;
  • Stosować zasadę indywidualizacji pracy względem uczestników zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży;
  • Kontrolować przebieg zajęć, podtrzymując odpowiedni poziom zaangażowania i motywacji poznawczej uczestników podczas prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży;
  • Rozpoznawać role grupowe i adekwatnie do nich angażować uczestników, proponując odpowiadające im zadania lub ćwiczenia z zakresu doradztwa zawodowego;
  • Przedstawiać tematykę zajęć w sposób dostosowany do wieku oraz możliwości i potrzeb uczestników;
  • Wykorzystywać programy multimedialne w celu uatrakcyjnienia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży i podtrzymania zainteresowania odbiorców prezentowaną tematyką;
  • Organizować i prowadzić zajęcia grupowe z zakresu doradztwa zawodowego z dziećmi lub młodzieżą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • Podsumowywać zajęcia grupowe z zakresu doradztwa zawodowego, angażując uczestników do dyskusji i wyciągania wniosków;
  • Kontrolować jakość pracy własnej poprzez uzyskanie informacji zwrotnej od uczestników zajęć grupowych z zakresu doradztwa zawodowego;
  • Przeprowadzać ewaluację zajęć grupowych z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży i sporządzać dokumentację.

Z3 Prowadzenie indywidualnego doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Zasady planowania i prowadzenia rozmowy indywidualnej;
  • Zasady doboru i przygotowywania materiałów i pomocy dydaktycznych do realizacji indywidualnego doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży;
  • Metody nawiązywania i utrzymywania kontaktu z uczestnikiem indywidualnego doradztwa zawodowego;
  • Zasady skutecznego komunikowania się, zbierania informacji dotyczących potencjału osobistego dzieci lub młodzieży podczas indywidualnego doradztwa zawodowego;
  • Zasady posługiwania się narzędziami diagnostycznymi, w tym multimedialnymi oraz zasady ich stosowania, jak również obliczania i interpretacji otrzymanych wyników;
  • Zasady stosowania programów multimedialnych wspomagających świadczenie indywidualnego doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży;
  • Zasady integrowania danych nt. dzieci lub młodzieży uzyskanych z wywiadu, programów multimedialnych i badań oraz metody opracowywania i wyciągania wniosków;
  • Zasady opracowywania indywidualnego planu działania przez dziecko lub młodzież;
  • Metody i zasady dokumentowania przebiegu rozmowy indywidualnej;
  • Sposoby przekazywania rodzicom lub opiekunom informacji dotyczących potencjału dziecka, ustalonych w trakcie indywidualnego doradztwa zawodowego;
  • Zasady oceny i doskonalenia jakości pracy w zakresie prowadzenia indywidualnego doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży.
  • Zaplanować terminy spotkań indywidualnych z doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży;
  • Dobierać i przygotowywać materiały, narzędzia diagnostyczne, gry interaktywne, programy multimedialne i inne pomoce dydaktyczne wykorzystywane do realizacji indywidualnego doradztwa zawodowego dla dzieci lub młodzieży;
  • Nawiązywać i utrzymywać kontakt z uczestnikiem indywidualnego doradztwa zawodowego, pozwalający na zbudowanie atmosfery otwartości i zaufania;
  • Skutecznie komunikować się, zbierając informacje dotyczące potencjału osobistego dzieci lub młodzieży, w tym: zainteresowań, zdolności, umiejętności podczas indywidualnego doradztwa zawodowego;
  • Przeprowadzać podczas indywidualnego doradztwa zawodowego badania z wykorzystaniem narzędzi diagnostycznych, interpretować i opracowywać otrzymane wyniki;
  • Stosować programy multimedialne wspomagające świadczenie indywidualnego doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży;
  • Integrować dane nt. dzieci lub młodzieży uzyskane z wywiadu, programów multimedialnych i badań oraz opracowywać i wyciągać wnioski;
  • Wspomagać dziecko lub młodzież w opracowywaniu indywidualnego planu działania;
  • Dokumentować przebieg rozmowy indywidualnej;
  • Przekazywać rodzicom lub opiekunom w zrozumiałej i spójnej formie informacje dotyczące potencjału dziecka, w tym zainteresowań, zdolności, umiejętności, ustalone w trakcie indywidualnego doradztwa zawodowego;
  • Kontrolować i doskonalić jakość pracy własnej dot. realizacji indywidualnego doradztwa zawodowego poprzez uzyskanie informacji zwrotnej od uczestnika oraz sporządzać odpowiednią dokumentację.

Z4 Gromadzenie, aktualizowanie, opracowywanie i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych dzieciom i młodzieży oraz innym zainteresowanym osobom, w tym nauczycielom i rodzicom
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Źródła informacji edukacyjno-zawodowej, zasady jej publikowania i aktualizacji;
  • Sposoby monitorowania zmian zachodzących na rynku usług edukacyjnych i pracy oraz zasady aktualizowania zasobów informacyjnych;
  • Metody analizowania potrzeb dzieci i młodzieży oraz innych zainteresowanych osób, w tym dla nauczycieli i rodziców w zakresie informacji edukacyjno-zawodowej;
  • Zasady doboru informacji edukacyjno- -zawodowych stosownie do zainteresowań oraz potrzeb dzieci i młodzieży oraz innych zainteresowanych osób, w tym nauczycieli i rodziców;
  • Zasady opracowywania informacji edukacyjno- -zawodowej dzieciom i młodzieży oraz innym zainteresowanym osobom, w tym nauczycielom i rodzicom;
  • Zasady doboru kanałów przekazu informacji oraz metody rozpowszechniania informacji edukacyjno-zawodowej adresowanej do dzieci i młodzieży oraz innych zainteresowanych osób, w tym nauczycieli i rodziców;
  • Zasady sporządzania dokumentacji dotyczącej opracowywanych i informacji edukacyjno- -zawodowych wśród dzieci i młodzieży oraz innych zainteresowanych osób, w tym nauczycieli i rodzicówZasady oceny i doskonalenia jakości pracy w zakresie gromadzenia, aktualizowania, opracowywania i udostępniania informacji edukacyjno-zawodowej dzieciom i młodzieży, oraz innym zainteresowanym osobom, w tym nauczycielom i rodzicom.
  • Nawiązywać współpracę z instytucjami z obszaru edukacji i rynku pracy oraz pozyskiwać informacje edukacyjno-zawodowe z różnych źródeł;
  • Monitorować zmiany zachodzące na rynku usług edukacyjnych i pracy oraz aktualizować zasoby informacyjne;
  • Analizować potrzeby różnych grup odbiorców w zakresie informacji edukacyjno-zawodowej;
  • Dobierać informacje edukacyjno-zawodowe stosownie do zainteresowań oraz potrzeb dzieci i młodzieży oraz innych zainteresowanych osób, w tym nauczycieli i rodziców;
  • Opracowywać w formie materiałów drukowanych i elektronicznych pakiety informacji edukacyjno-zawodowych dla dzieci i młodzieży oraz innych zainteresowanych osób, w tym dla nauczycieli i rodziców;
  • Udostępniać informacje edukacyjno-zawodowe podczas spotkań indywidualnych oraz zajęć grupowych, w tym w formie prezentacji i innych narzędzi multimedialnych;
  • Sporządzać dokumentację dotyczącą opracowywanych i udostępnionych informacji edukacyjno-zawodowych;
  • Oceniać jakość i doskonalić pracę w zakresie gromadzenia, aktualizowania, opracowywania i udostępniania informacji edukacyjno-zawodowej dzieciom i młodzieży oraz innym zainteresowanym osobom, w tym nauczycielom i rodzicom.

Z5 Opracowywanie, koordynowanie i wspieranie realizacji programu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ) w oparciu o współpracę z innymi nauczycielami, psychologami lub pedagogami
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Zasady uczestnictwa w pracach zespołu opracowującego wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego;
  • Procedury planowania działań związanych z opracowywaniem wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Zasady współpracy z innymi nauczycielami, psychologami lub pedagogami w przygotowaniu i wdrażaniu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Sposoby przypisywania ról, zadań oraz zakresów odpowiedzialności poszczególnym osobom zaangażowanym w realizację wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Tematykę działań podejmowanych w ramach wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Metody, formy i terminy realizacji działań podejmowanych w ramach wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Sposoby nawiązywania współpracy z zewnętrznymi podmiotami przy realizacji działań w zakresie doradztwa zawodowego;
  • Procedurę ustalania tematyki i terminów spotkań z rodzicami;
  • Procedurę opiniowania programu realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Zasady współuczestnictwa w organizacji działań zawartych w programie realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego, w tym w spotkaniach z rodzicami, targach pracy, wizytach w zakładach pracy itp.;
  • Zasady wspierania nauczycieli, w tym nauczycieli wychowawców opiekujących się oddziałami, psychologów lub pedagogów, w zakresie realizacji działań określonych w programie realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Sposoby monitorowania i ewaluowania realizacji programu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Sposoby doskonalenia wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Zasady sporządzania dokumentacji z realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego zgodnie z przyjętym terminarzem.
  • Uczestniczyć w pracach zespołu opracowującego wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego;
  • Planować działania związane z opracowywaniem wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Współdziałać z innymi nauczycielami, psychologami lub pedagogami w przygotowaniu i wdrażaniu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Określać role, zadania oraz zakres odpowiedzialności osób realizujących wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego;
  • Ustalać tematykę działań podejmowanych w ramach wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Określać metody, formy i terminy realizacji działań podejmowanych w ramach wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Nawiązywać współpracę z zewnętrznymi podmiotami przy realizacji działań w zakresie doradztwa zawodowego;
  • Ustalać we współpracy z innymi nauczycielami, w szczególności wychowawcami, tematykę i terminy spotkań z rodzicami;
  • Przygotowywać dokument wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego do zaopiniowania przez Radę Pedagogiczną danej placówki;
  • Współuczestniczyć w organizacji działań zawartych w programie realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego, w tym w spotkaniach z rodzicami, targach pracy, wizytach w zakładach pracy itp.;
  • Wspierać nauczycieli, w tym wychowawców opiekujących się oddziałami, psychologów lub pedagogów w zakresie realizacji działań, określonych w programie realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Monitorować oraz ewaluować realizację wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego;
  • Doskonalić wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego;
  • Prowadzić wymaganą dokumentację i sprawozdawczość z realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego zgodnie z przyjętym terminarzem.

3.3. Kompetencja zawodowa Kz2:

3.3.Kompetencja zawodowa Kz2:

Zalecenia dla zespołu eksperckiego:

  • Analogiczne jak dla sekcji 3.2.

Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:

3.3.Kompetencja zawodowa Kz2: Przygotowywanie odpadów do powtórnego ich wykorzystania

Kompetencja zawodowa Kz2: Świadczenie usług poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych obejmuje zestaw zadań zawodowych Z6, Z7, Z8, Z9, Z10, do realizacji których wymagane są odpowiednie zbiory wiedzy i umiejętności.

Z6 Prowadzenie poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Zasady organizacji spotkań indywidualnych bezpośrednich lub na odległość z wykorzystaniem zróżnicowanych kanałów komunikacji;
  • Sposoby nawiązywania i utrzymywania kontaktów z klientem pozwalające na zbudowanie atmosfery otwartości i zaufania;
  • Metody zbierania i analizowania informacji dotyczących sytuacji społeczno-zawodowej klienta, w tym przebiegu edukacji, historii zatrudnienia, potrzeb, możliwości, oczekiwań i barier;
  • Środki, metody i narzędzia pracy do interpretowania i przedstawiania uzyskanych wyników;
  • Metody i narzędzia pracy doradcy zawodowego w zakresie prowadzenia poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych), warunki ich stosowania i interpretacji wyników,
  • Zasady pracy indywidualnej, w tym z osobami z grup o szczególnych potrzebach, wynikających z ich położenia społeczno-zawodowego (m.in. osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotne, bezdomne);
  • Teoretyczne podstawy wykonywania zawodu, w tym teorie rozwoju zawodowego i koncepcje rozwoju człowieka w ujęciu biologicznym, psychologicznym, społecznym i kulturowym;
  • Teoretyczne podstawy psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii i innych nauk społecznych w perspektywie interdyscyplinarnego podejścia w poradnictwie zawodowym,
  • Zasady skutecznej komunikacji z klientem w trakcie prowadzenia poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych;
  • Metody motywowania klienta do aktywności własnej;
  • Zasady uwzględniania (w trakcie prowadzenia poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych) perspektywy międzykulturowości, równości, dostępności i innych aspektów będących wyznacznikiem podmiotowego podejścia;
  • Kryteria kontrolowania i sposoby doskonalenia jakości własnej pracy w zakresie prowadzenia poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych.
  • Planować przebieg spotkania indywidualnego bezpośredniego lub na odległość z wykorzystaniem zróżnicowanych kanałów komunikacji;
  • Nawiązywać i utrzymywać kontakt z klientem pozwalający na zbudowanie atmosfery otwartości i zaufania;
  • Zbierać i analizować informacje dotyczące sytuacji społeczno-zawodowej klienta, w tym przebiegu edukacji, historii zatrudnienia, potrzeb, możliwości, oczekiwań i barier;
  • Dobierać i stosować adekwatne środki, metody i narzędzia pracy, w tym wykorzystujące nowoczesne techniki informacyjne i komunikacyjne oraz zinterpretować i przedstawić uzyskane wyniki;
  • Obserwować, racjonalnie ocenić oraz wyjaśnić funkcjonowanie psychospołeczne klienta;
  • Przygotowywać we współpracy z klientem i przedstawić sposób rozwiązania problemu lub indywidualny projekt działań, w tym określić cele, zadania, czas ich realizacji i spodziewane efekty;
  • Podsumowywać i wyciągać wnioski oraz przedstawiać je klientowi;
  • Stosować różne metody działania ze względu na specyficzne potrzeby klienta, wynikające z jego położenia społeczno-zawodowego (m.in. niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie, bezdomność);
  • Przekładać podejście teoretyczne na wypracowanie trafnych i skutecznych sposobów postępowania w konkretnej sytuacji;
  • Skutecznie komunikować się z klientem z uwzględnieniem specyfiki kontaktu bezpośredniego lub na odległość;
  • Motywować klienta do aktywności własnej w trakcie prowadzenia poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych;
  • Uwzględniać nieustanną zmienność warunków i otoczenia oraz perspektywę międzykulturowości, równości, dostępności i inne aspekty wyznaczające podmiotowe podejście w trakcie prowadzenia poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych;
  • Kontrolować i doskonalić jakość własnej pracy w zakresie prowadzenia poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach indywidualnych, poprzez pozyskanie informacji zwrotnej z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi badawczych.

Z7 Prowadzenie poradnictwa zawodowego dla osób dorosłych w formach grupowych
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Metody, techniki i narzędzia służące badaniu potrzeb szkoleniowych;
  • Metody przygotowywania materiałów szkoleniowych, w tym multimedialnych do pracy z osobami dorosłymi;
  • Sposoby nawiązywania i utrzymywania kontaktu z grupą;
  • Teoretyczne podstawy i przebieg procesu grupowego, radzenia sobie z trudnymi sytuacji w trakcie zajęć z osobami dorosłymi;
  • Metody prowadzenia zajęć grupowych, w tym metody aktywizujące grupę;
  • Skuteczne sposoby prezentacji treści szkoleniowych z uwzględnieniem potrzeb osób dorosłych, w tym osób z grup o szczególnych potrzebach, wynikających z ich położenia społeczno-zawodowego m.in. osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotne, bezdomne;
  • Zasady obsługi sprzętu, wyposażenia multimedialnego i innych pomocy dydaktycznych wspomagających przeprowadzenie prezentacji;
  • Metody i narzędzia służące ocenie jakości pracy własnej i ewaluacji przeprowadzonych zajęć;
  • Zasady uwzględniania w treściach kształcenia perspektywy międzykulturowości, równości, dostępności i innych aspektów będących wyznacznikiem podmiotowego podejścia.
  • Planować i organizować zajęcia grupowe z uwzględnieniem specyficznych potrzeb grupy;
  • Przygotowywać materiały szkoleniowe, w tym multimedialne lub stworzyć autorskie, adekwatne do potrzeb;
  • Nawiązywać i utrzymywać kontakt z grupą;
  • Rozpoznawać potrzeby grupy i elastycznie dopasować zakres i sposób prowadzenia zajęć do specyfiki grupy;
  • Kontrolować i identyfikować etapy procesu grupowego oraz skutecznie reagować w sytuacjach trudnych, w tym przełamywać opór i rozwiązywać sytuacje konfliktowe w grupie;
  • Wybierać i stosować zróżnicowane metody prowadzenia zajęć, adekwatne do zakresu tematycznego i specyfiki grupy, w tym wykorzystać metody aktywizujące grupę;
  • Przekazywać treści z określonego zakresu tematycznego w sposób jasny i klarowny oraz dostosowany do specyficznych potrzeb i możliwości odbiorców;
  • Stosować sprzęt, wyposażenie multimedialne i inne służące prezentacji;
  • Podsumowywać przebieg zajęć i uzyskać informację zwrotną od grupy, stanowiącą m.in. podstawę kontrolowania jakości pracy własnej;
  • Uwzględniać perspektywę międzykulturowości, równości, dostępności i inne aspekty wyznaczające podmiotowe podejście.

Z8 Opracowywanie diagnozy potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Teoretyczne podstawy diagnozowania uwzględniające interdyscyplinarne podejście łączące wiedzę m.in. z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii;
  • Zasady wykonywania diagnozy potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Zasady i sposoby opracowywania, analizowania oraz interpretowania wyników diagnoz potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Sposoby zbierania i analizowania dodatkowych informacji na temat sytuacji społecznej i zatrudnieniowej klienta;
  • Zasady ustalania związków przyczynowo- -skutkowych lub współwystępowania oraz wyciągania wniosków i formułowania opinii;
  • Zasady redagowania opisu z użyciem jasnego, klarownego i poprawnego języka oraz przy zachowaniu poprawności merytorycznej i metodycznej;
  • Zasady uwzględniania w trakcie opracowywania diagnoz potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych perspektywy międzykulturowości, równości, dostępności i innych aspektów będących wyznacznikiem podmiotowego podejścia;
  • Kryteria kontrolowania i sposoby doskonalenia jakości własnej pracy w zakresie opracowywania diagnoz potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Zasady etyczne i inne uwarunkowania prowadzenia działań diagnostycznych.
  • Analizować dostępne narzędzia badawcze pod kątem ich przydatności do opracowywania diagnozy potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Dobierać odpowiednie lub skonstruować narzędzia diagnostyczne adekwatne do potrzeb w zakresie opracowywania diagnozy potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Stosować odpowiednie metody i narzędzia diagnostyczne, w tym testowe i/lub inne sposoby zbierania informacji niezbędne do opracowywania diagnoz potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Opracowywać, analizować i interpretować uzyskane wyniki diagnoz potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Zbierać i analizować dodatkowe informacje warunkujące sytuację społeczną i zatrudnieniową klienta;
  • Integrować różne zasoby i źródła informacji o sytuacji społecznej i zawodowej klienta oraz wyciągać wnioski;
  • Przygotowywać opis z użyciem jasnego, klarownego i poprawnego języka, przy zachowaniu poprawności merytorycznej i metodycznej;
  • Uwzględniać perspektywę międzykulturowości, równości, dostępności i inne aspekty wyznaczające podmiotowe podejście w trakcie opracowywania diagnoz potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych;
  • Kontrolować i doskonalić jakość własnej pracy w zakresie opracowywania diagnoz potencjału zawodowego i potrzeb szkoleniowych osób dorosłych poprzez pozyskanie informacji zwrotnej z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi badawczych;
  • Stosować zasady etyczne i inne uwarunkowania prowadzenia działań diagnostycznych.

Z9 Gromadzenie, opracowywanie, aktualizowanie i udostępnianie osobom dorosłym informacji zawodowych, edukacyjnych oraz dotyczących rynku pracy, kształcenia ustawicznego i potwierdzania kwalifikacji
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Sposoby pozyskiwania, analizowania i przygotowywania, w tym integrowania informacji edukacyjnych, zawodowych i o rynku pracy pochodzących z różnych źródeł, w formach drukowanych i elektronicznych;
  • Źródła informacji edukacyjnej i zawodowej, zasady aktualizacji i cykliczność zmian w zasobach informacyjnych;
  • Mechanizmy społeczno-gospodarcze oraz instytucje i podmioty funkcjonujące w obszarze rynku pracy i edukacji;
  • Metody rozpoznawania potrzeb w zakresie korzystania z zasobów informacyjnych;
  • Sposoby selekcjonowania i dobierania informacji edukacyjnych, zawodowych i o rynku pracy adekwatnie do potrzeb;
  • Metody prezentowania informacji edukacyjnych i zawodowych podczas spotkań indywidualnych i zajęć grupowych;
  • Zasady przechowywania, katalogowania i udostępniania zasobów informacji edukacyjnych i zawodowych do samodzielnego użytku klienta.
  • Pozyskiwać, analizować i przygotowywać, w tym integrować informacje edukacyjne, zawodowe i o rynku pracy z różnych źródeł, w formach drukowanych i elektronicznych;
  • Monitorować rynek edukacji i pracy pod kątem zmian i aktualizować zasoby informacyjne;
  • Rozpoznawać potrzeby w zakresie korzystania z zasobów informacyjnych;
  • Selekcjonować i dobierać informacje edukacyjne, zawodowe i o rynku pracy adekwatnie do potrzeb;
  • Przekazywać i wyjaśniać informacje edukacyjne i zawodowe podczas spotkań indywidualnych, w tym w formach drukowanych i elektronicznych;
  • Prezentować informacje edukacyjne i zawodowe podczas spotkań grupowych, wykorzystując prezentacje i inne narzędzia multimedialne;
  • Przechowywać, katalogować i udostępniać zasoby informacji edukacyjnej i zawodowej do samodzielnego użytku klienta.

Z10Udzielanie pomocy pracodawcom w doborze kandydatów na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych lub przy przeprowadzaniu procesów restrukturyzacji zatrudnienia
WIEDZA – zna i rozumie: UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:
  • Metody identyfikowania potrzeb pracodawcy w zakresie rekrutacji kandydatów na stanowiska wymagające specyficznych predyspozycji psychofizycznych;
  • Metody selekcjonowania informacji zawartych w aplikacjach kandydatów pod kątem określonych kryteriów i wytycznych;
  • Metody i narzędzia diagnostyczne stosowane w poradnictwie zawodowym do trafnego wyboru kandydatów o określonych predyspozycjach psychofizycznych;
  • Teoretyczne podstawy poradnictwa zawodowego, w tym teorie rozwoju zawodowego i zainteresowań zawodowych;
  • Metody selekcji kandydatów spełniających wymagania pracodawców w zakresie posiadania specyficznych predyspozycji psychofizycznych;
  • Zasady redagowania materiałów szkoleniowych i informacyjnych uwzględniających specyfikę procesu restrukturyzacji i programu outplacementowego26;
  • Metody, techniki i narzędzia określania potrzeb szkoleniowych i zakresu porad indywidualnych;
  • Zasady pracy indywidualnej w obszarze poradnictwa zawodowego, w tym z klientem w sytuacji kryzysu życiowego;
  • Mechanizmy biologiczne, psychologiczne, społeczne i kulturowe funkcjonowania społecznego i zawodowego, w tym szczególnie w sytuacjach kryzysu życiowego;
  • Metody przygotowania do aktywnego poruszania się po rynku pracy w formach indywidualnych i grupowych dla pracowników tracących zatrudnienie.
  • Identyfikować potrzeby pracodawcy w zakresie rekrutacji kandydatów na stanowiska wymagające specyficznych predyspozycji psychofizycznych;
  • Selekcjonować informacje zawarte w aplikacjach kandydatów pod kątem określonych kryteriów i wytycznych;
  • Dobierać i stosować metody i narzędzia diagnostyczne adekwatne do trafnego wyboru kandydatów o określonych predyspozycjach psychofizycznych oraz interpretować uzyskane wyniki;
  • Wskazywać kandydatów spełniających wymagania pracodawców w zakresie posiadania specyficznych predyspozycji psychofizycznych;
  • Przygotowywać materiały szkoleniowe i informacyjne uwzględniające specyfikę procesu restrukturyzacji i programu outplacementowego;
  • Przeprowadzać indywidualną diagnozę potrzeb i możliwości związanych z przekwalifikowaniem pracowników tracących zatrudnienie, korzystając z odpowiednich metod i narzędzi diagnostycznych;
  • Prowadzić przygotowanie do aktywnego poruszania się po rynku pracy w formach indywidualnych i grupowych dla pracowników tracących zatrudnienie.

3.4. Kompetencje społeczne

3.4.Kompetencje społeczne

Zalecenia dla zespołu eksperckiego:

  • Punktem odniesienia do przygotowania tego zbioru informacji jest definicja terminu „Kompetencje społeczne”. Należy również pamiętać, że określona kompetencja społeczna jest zdolnością (potencjalną) ujawniającą się w chwili wykonywania danego zadania zawodowego lub predyspozycją do jego wykonania.
  • W opisie podawana jest lista wyodrębnionych dla zawodu kompetencji społecznych wskazujących na gotowość pracownika m.in. do: ponoszenia odpowiedzialności za skutki swoich działań, postępowania zgodnie z obowiązującymi w zawodzie zasadami ukierunkowanymi na jakość wykonywanych prac, przestrzegania zasad etyki zawodowej, stosowania się do rad, poleceń i instrukcji, współdziałania w zespole, dbania o bezpieczeństwo, zdrowie, ochronę środowiska oraz własny rozwój zawodowy i podległych pracowników.
  • Formułowanie opisu kompetencji społecznych należy poprzedzić analizą przykładowych opisów kompetencji społecznych opracowanych w opisach standardów kwalifikacji/kompetencji zawodowych, dostępnych pod adresem: ftp://kwalifikacje.praca.gov.pl oraz informacji o zawodach zamieszczonych na Wortalu PSZ.
  • Kompetencje społeczne nie stanowią zamkniętej listy, jednakże zespół ekspercki powinien skoncentrować się w szczególności na kompetencjach warunkujących efektywność radzenia sobie w określonego typu sytuacjach zawodowych (typowych i problemowych).
  • Zespół ekspercki powinien również przeanalizować zapisy odnoszące się do kompetencji społecznych zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifikacji o charakterze zawodowym – poziomy 1–8: Informację o zawodzie opracowano na podstawie:

Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:

Pracownik w zawodzie doradca zawodowy powinien mieć kompetencje społeczne niezbędne do prawidłowego i skutecznego wykonywania zadań zawodowych.

W szczególności pracownik jest gotów do:

  • Ponoszenia odpowiedzialności za skutki podejmowanych działań związanych z pełnioną rolą społeczną, która obejmuje pobudzanie motywacji i ustawicznego rozwoju jednostki w kontekście wyborów edukacyjnych i/lub zawodowych, stymulowanie kreatywnych postaw wobec rzeczywistości i zmian w życiu.
  • Wykonywania samodzielnie usług doradztwa zawodowego dla klientów indywidualnych i grupowych.
  • Kierowania się zasadami etyki zawodowej opartej na dostępności, dobrowolności, równości, swobodzie wyboru zawodu i miejsca pracy, poufności i ochrony danych osobowych.
  • Przestrzegania zasad profesjonalizmu zawodowego, rzetelności w udzielaniu informacji i porad.
  • Prezentowania właściwej postawy nacechowanej empatią i asertywnością względem radzących się w procesie wspierania ich rozwoju edukacyjnego i/lub zawodowego.
  • Prezentowania właściwych wzorów postawy proaktywnej i współpracy w środowisku pracy i poza nim.
  • Podnoszenia własnych kompetencji w zakresie wykonywanych zadań zawodowych przypisanych doradcy zawodowemu, w tym nowych regulacji, trendów, procesów i teorii dotyczących obszaru doradztwa zawodowego.
  • Oceniania i weryfikowania jakości świadczonych usług doradztwa zawodowego.

3.5. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu

3.5.Profil kompetencji kluczowych dla zawodu

Zalecenia dla zespołu eksperckiego:

  • Wykaz kompetencji kluczowych ujętych w profilu powiązany jest z „zamkniętą” listą 9 kompetencji opracowaną na podstawie wykazu stosowanego w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Osób Dorosłych – projekt PIAAC (OECD).
  • Profil kompetencji kluczowych przedstawiany jest w formie graficznej (wykres w edytorze MS WORD), pokazującej ważność danej kompetencji kluczowej dla zawodu.
  • Eksperci, posiłkując się definicją pojęcia „Kompetencje kluczowe”, szacują wagę danej kompetencji kluczowej w skali od 0 do 5, gdzie 5 oznacza „bardzo potrzebne przy wykonywaniu zawodu”.
  • Wykresu nie umieszczamy w postaci plików graficznych (obrazu). Szablon zawiera gotowy wykres, generowany na podstawie wprowadzonych danych.
  • Waga danej kompetencji kluczowej powinna być zweryfikowana w ramach badań w środowisku pracy (dotyczy to zwłaszcza zawodów, które wcześniej nie były opisywane w formie standardów kompetencji zawodowych).

Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:

Pracownik powinien mieć zdolność właściwego wykonywania zadań zawodowych i predyspozycje do rozwoju zawodowego. Dlatego wymaga się od niego odpowiednich kompetencji kluczowych. Zostały one zilustrowane w formie profilu (rysunek poniżej) ukazującego ważność kompetencji kluczowych dla zawodu doradca zawodowy.

o

Profil kompetencji kluczowych dla zawodu doradca zawodowy

Uwaga:
Wykaz kompetencji kluczowych opracowano na podstawie wykazu stosowanego w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Osób Dorosłych − projekt PIAAC (OECD).

3.6. Powiązanie kompetencji zawodowych z opisami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz Sektorowej Ramy Kwalifikacji

3.6.Powiązanie kompetencji zawodowych z opisami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz Sektorowej Ramy Kwalifikacji

Zalecenia dla zespołu eksperckiego:

  • W tej sekcji są możliwe cztery nw. warianty opisu. Zespół ekspercki wybiera właściwy wariant dostosowany do opisywanego zawodu.
  • Zespół ekspercki powinien przeanalizować zapisy odnoszące się do kwalifikacji pełnych wprowadzonych do Rejestru Kwalifikacji:
    https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl
  • W przypadku zawodów szkolnictwa zawodowego nazwy i poziomy kwalifikacji pełnych są zamieszczone również w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego:
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000622/O/D20170622.pdf

Wariant 1
Dotyczy większości zawodów w projekcie INFODORADCA+. Są to zawody, które nie są powiązane z oficjalnie opublikowanymi (jako regulacja prawna) Sektorowymi Ramami Kwalifikacji i nie są zawodami szkolnictwa zawodowego.

Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:

Kompetencje zawodowe pracownika w zawodzie doradca zawodowy nawiązują do opisów poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Opis zawodu, zadań zawodowych i wymagań kompetencyjnych może stanowić materiał informacyjny dla przygotowania (lub aktualizacji) opisów kwalifikacji wprowadzanych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Więcej informacji:

Wariant 2
Dotyczy zawodów w projekcie INFODORADCA+, które są powiązane z oficjalnie opublikowanymi (jako regulacja prawna) Sektorowymi Ramami Kwalifikacji i nie są zawodami szkolnictwa zawodowego.

Przykład opisu:

Kompetencje zawodowe pracownika w zawodzie instruktor fitness nawiązują do opisów poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze sport.

Opis zawodu, zadań zawodowych i wymagań kompetencyjnych może stanowić materiał informacyjny dla aktualizacji opisu kwalifikacji pełnej wprowadzanej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Więcej informacji:

Wariant 3

Dotyczy zawodów szkolnictwa zawodowego (w KZiS dodatkowe oznaczenie przy nazwie zawodu stanowi literka „s”) występujących na liście 1000 zawodów w projekcie INFODORADCA+ np.:

  • Technik lotniskowych służb operacyjnych – 315406, Szkutnik – 711504, Przetwórca ryb – 751103, Kierowca mechanik – 832201.

Przykład opisu:

Kompetencje zawodowe pracownika w zawodzie doradca zawodowy nawiązują do opisów poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Kompetencje zawodowe pracownika w zawodzie kierowca mechanik nawiązują do opisów poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji. Kwalifikacji pełnej kierowca mechanik przypisany jest III poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Opis zawodu, zadań zawodowych i wymagań kompetencyjnych może stanowić materiał informacyjny dla aktualizacji opisu kwalifikacji pełnej wprowadzanej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Więcej informacji:

Wariant 4
Dotyczy zawodów w projekcie INFODORADCA+, które są powiązane z oficjalnie opublikowanymi (jako regulacja prawna) Sektorowymi Ramami Kwalifikacji i są zawodami szkolnictwa zawodowego.

Przykład opisu:

Kompetencje zawodowe pracownika w zawodzie kierowca mechanik nawiązują do opisów poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz Sektorowej Ramy Kwalifikacji (np. w przemyśle motoryzacyjnym).
Kwalifikacji pełnej kierowca mechanik przypisany jest III poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Opis zawodu, zadań zawodowych i wymagań kompetencyjnych może stanowić materiał informacyjny dla aktualizacji opisu kwalifikacji pełnej wprowadzanej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Więcej informacji: