1. DANE IDENTYFIKACYJNE ZAWODU
1.1. Nazwa i kod zawodu (wg Klasyfikacji zawodów i specjalności)
1.2. Nazwy zwyczajowe zawodu
1.3. Usytuowanie zawodu w klasyfikacjach: ISCO, PKD
1.4. Notka metodologiczna, autorzy i eksperci opiniujący
Serwis: | Platforma e-learningowa SBŁ-ITeE |
Kurs: | Jak tworzyć informacje o zawodach funkcjonujących na rynku pracy? |
Książka: | 1. DANE IDENTYFIKACYJNE ZAWODU |
Wydrukowane przez użytkownika: | Gość |
Data: | czwartek, 26 grudzień 2024, 11:13 |
1.1. Nazwa i kod zawodu (wg Klasyfikacji zawodów i specjalności)
Zalecenia dla zespołu eksperckiego:
- Ten zbiór informacji o zawodzie zawiera trzy podzbiory (sekcje: 1.1, 1.2, 1.3) odnoszące się bezpośrednio do danego zawodu oraz podzbiór 1.4 informujący, kto brał udział w opracowaniu danej informacji i z jakich podstawowych źródeł danych korzystał zespół ekspercki sporządzający opis.
Zalecenia dla zespołu eksperckiego:
- Należy podać nazwę i sześciocyfrowy kod zawodu, które wynikają z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy (KZiS) oraz zakresu jej stosowania (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 227).
- Nazwa i kod zawodu są pisane czcionką pogrubioną.
Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:
Doradca zawodowy 242304
1.2. Nazwy zwyczajowe zawodu
Zalecenia dla zespołu eksperckiego:
- Należy podać nazwy zwyczajowe zawodu (inne niż oficjalna nazwa w sekcji 1.1), które wynikają np. z tradycji, nazewnictwa obcojęzycznego lub będące synonimem danego zawodu oficjalnie funkcjonującego w KZiS (GUS 2017 – Klasyfikacja zawodów i specjalności z synonimami).
- Nie podajemy nazw żartobliwych, nieformalnych.
- Nazwa zwyczajowa zawodu (jeśli występuje) powinna być zweryfikowana w badaniach terenowych z udziałem ekspertów branżowych informacji o zawodach, natomiast słownik zawodów i ich synonimów jest do wglądu pod adresem: http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/kzs/slownik.html
- Zasadne jest również zweryfikowanie zwyczajowych nazw zawodów, analizując internetowe portale ogłoszeniowe ofert pracy.
- Jeśli brak jest nazw zwyczajowych dla danego zawodu, wówczas w tej sekcji wpisujemy:
- Nie występują nazwy zwyczajowe zawodu.
- Układ nazw zwyczajowych zwodów podajemy w kolejności alfabetycznej.
Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:
- Doradca.
- Doradca kariery.
- Ekspert zatrudnienia.
- Konsultant zawodowy.
- Nauczyciel – doradca zawodowy.
- Szkolny doradca zawodowy.
- Zawodoznawca.
1.3. Usytuowanie zawodu w klasyfikacjach: ISCO, PKD
Zalecenia dla zespołu eksperckiego:
- W tej sekcji znajdują się informacje powiązane z oficjalnie funkcjonującymi klasyfikacjami (ISCO, PKD), do których należy przypisać dany zawód, po wcześniejszym zapoznaniu się z tymi dokumentami.
- W przypadku Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) należy wskazać odniesienie do właściwej dla zawodu sekcji (tylko jedna nazwa sekcji i jej symbol literowy).
- Zespół ekspercki może skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD dostępnej pod adresem: https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd i/lub na podstawie analizy rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (patrz Podręcznik, rozdział – Bibliografia i materiały źródłowe, s. 101). Zespół ekspercki na podstawie klucza powiązań pomiędzy KZiS a Międzynarodowym Standardem Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 (dostęp: http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci) podaje angielskojęzyczną nazwę grupy właściwą dla danego zawodu oraz odpowiadający jej kod czterocyfrowy z klasyfikacji ISCO-08.
- Nazwę angielską grupy elementarnej wpisujemy wg schematu w przykładzie – po numerze pierwsze słowo w nazwie grupy dużą literą, wszystkie pozostałe słowa – małą.
Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:
W Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 odpowiada grupie:
- 2423 Personnel and careers professionals.
Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007):
- Sekcja P – Edukacja.
1.4. Notka metodologiczna, autorzy i eksperci opiniujący
Zalecenia dla zespołu eksperckiego:
- Notka metodologiczna jest zwięzłą informacją na temat podstawowych źródeł danych, z których korzystał zespół ekspercki, tworząc informację o zawodzie, z odniesieniem do prowadzonych w projekcie badań terenowych (trzeci punktor w przykładzie, gdzie wpisujemy miesiąc i rok prowadzonych badań), oraz ewentualnie innych zakończonych projektów powiązanych bezpośrednio z danym zawodem, z których korzystali eksperci. Ponadto:
- W tej części nie podajemy źródeł, na które się powołujemy w punkcie 6 opisu.
- Jeśli z danym zawodem nie są powiązane żadne projekty, wówczas dla pierwszego „punktora” w „Notce metodologicznej” należy zastosować zapis:
Informację o zawodzie opracowano na podstawie:- analizy źródeł (akty prawne, klasyfikacje krajowe, międzynarodowe), źródeł internetowych.
- W części dotyczącej autorów i ekspertów opiniujących daną informację o zawodzie występują: zespół ekspercki, zespół ds. walidacji i jakości informacji o zawodzie, recenzenci oraz członkowie panelu ewaluacyjnego. W opisie podane są imiona i nazwiska osób uczestniczących w przygotowaniu informacji o zawodzie oraz nazwa ich miejsca pracy (jeśli jest powiązana z opisywanym zawodem/grupą zawodów) oraz miejscowość. W innym przypadku stosujemy zapis „Ekspert niezależny” i miejscowość właściwą dla zamieszkania eksperta. Zalecana jest kolejność alfabetyczna w obrębie każdej grupy ekspertów.
- Konieczne jest podawanie pełnych (oficjalnych) nazw reprezentowanych instytucji, w sposób jednolity – jeśli nazwa danej instytucji pojawia się kilkakrotnie, zapis zawsze musi być jednakowy.
- W opisie sekcji (na końcu) należy podać właściwy rok, w zależności od tego, w którym roku informacja o zawodzie została przygotowana lub dokonana została aktualizacja opisu istniejącego.
- W tej części występuje obligatoryjna dla wszystkich zawodów ramka „WAŻNE:”, której treść musi być zgodna z przykładem poniżej.
Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:
Notka metodologiczna
Opis informacji o zawodzie opracowano na podstawie:
- analizy źródeł (akty prawne, klasyfikacje krajowe, międzynarodowe), źródeł internetowych oraz wyników badań i analiz prowadzonych w projektach:
- „Budowa standardów kwalifikacji zawodowych w Polsce”, European Training Foundation, The Task Force for Training and Human Resources (BKKK) 2001 Poland,
- PHARE „Publiczne Służby Zatrudnienia – doskonalenie kwalifikacji PSZ w celu wdrażania Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz uczestnictwa w systemie EURES”, Zadanie 2.1: Opracowanie standardów kwalifikacji zawodowych dla specjalności zawodowych występujących w PSZ, 2005,
- analizy opisu zawodu zamieszczonego w wyszukiwarce opisów zawodów na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia,
- badań ankietowych (w projekcie INFODORADCA+ prowadzone w październiku 2018 r.),
- zebranych opinii od recenzentów, członków panelu ewaluacyjnego oraz zespołu ds. walidacji i jakości informacji o zawodach.
Autorzy i eksperci opiniujący
Zespół Ekspercki:
- Katarzyna Karczmarczyk-Tokarska – Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie, Warszawa.
- Monika Mazur-Mitrowska – Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, Wydział w Radomiu, Radom.
- Mirosław Żurek – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
Zespół ds. walidacji i jakości informacji o zawodzie:
- Dorota Koprowska – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
- Edyta Kozieł – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
- Krzysztof Symela – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
- Ireneusz Woźniak – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
Recenzenci:
- Anna Kicior – Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Filia w Radomiu, Radom.
- Izabela Pyszkowska – Poradnia Doradztwa Zawodowego i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Elbląg.
Panel ewaluacyjny – przedstawiciele partnerów społecznych:
- Wojciech Jan Jabłoński – Fundacja Fundusz Współpracy, Warszawa.
- Mirosław Górczyński – Forum Związków Zawodowych, Branża Nauki i Oświaty, Warszawa.
Data (rok) opracowania opisu informacji o zawodzie: 2018 r.
W tekście opisu informacji o zawodzie występują podkreślenia wybranych określeń wraz z indeksem górnym, który wskazuje numer definicji w słowniku branżowym w punkcie 7.2.