1. DANE IDENTYFIKACYJNE ZAWODU
1.4. Notka metodologiczna, autorzy i eksperci opiniujący
1.4.Notka metodologiczna, autorzy i eksperci opiniujący
Zalecenia dla zespołu eksperckiego:
- Notka metodologiczna jest zwięzłą informacją na temat podstawowych źródeł danych, z których korzystał zespół ekspercki, tworząc informację o zawodzie, z odniesieniem do prowadzonych w projekcie badań terenowych (trzeci punktor w przykładzie, gdzie wpisujemy miesiąc i rok prowadzonych badań), oraz ewentualnie innych zakończonych projektów powiązanych bezpośrednio z danym zawodem, z których korzystali eksperci. Ponadto:
- W tej części nie podajemy źródeł, na które się powołujemy w punkcie 6 opisu.
- Jeśli z danym zawodem nie są powiązane żadne projekty, wówczas dla pierwszego „punktora” w „Notce metodologicznej” należy zastosować zapis:
Informację o zawodzie opracowano na podstawie:- analizy źródeł (akty prawne, klasyfikacje krajowe, międzynarodowe), źródeł internetowych.
- W części dotyczącej autorów i ekspertów opiniujących daną informację o zawodzie występują: zespół ekspercki, zespół ds. walidacji i jakości informacji o zawodzie, recenzenci oraz członkowie panelu ewaluacyjnego. W opisie podane są imiona i nazwiska osób uczestniczących w przygotowaniu informacji o zawodzie oraz nazwa ich miejsca pracy (jeśli jest powiązana z opisywanym zawodem/grupą zawodów) oraz miejscowość. W innym przypadku stosujemy zapis „Ekspert niezależny” i miejscowość właściwą dla zamieszkania eksperta. Zalecana jest kolejność alfabetyczna w obrębie każdej grupy ekspertów.
- Konieczne jest podawanie pełnych (oficjalnych) nazw reprezentowanych instytucji, w sposób jednolity – jeśli nazwa danej instytucji pojawia się kilkakrotnie, zapis zawsze musi być jednakowy.
- W opisie sekcji (na końcu) należy podać właściwy rok, w zależności od tego, w którym roku informacja o zawodzie została przygotowana lub dokonana została aktualizacja opisu istniejącego.
- W tej części występuje obligatoryjna dla wszystkich zawodów ramka „WAŻNE:”, której treść musi być zgodna z przykładem poniżej.
Przykład opisu dla zawodu Doradca zawodowy 242304:
Notka metodologiczna
Opis informacji o zawodzie opracowano na podstawie:
- analizy źródeł (akty prawne, klasyfikacje krajowe, międzynarodowe), źródeł internetowych oraz wyników badań i analiz prowadzonych w projektach:
- „Budowa standardów kwalifikacji zawodowych w Polsce”, European Training Foundation, The Task Force for Training and Human Resources (BKKK) 2001 Poland,
- PHARE „Publiczne Służby Zatrudnienia – doskonalenie kwalifikacji PSZ w celu wdrażania Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz uczestnictwa w systemie EURES”, Zadanie 2.1: Opracowanie standardów kwalifikacji zawodowych dla specjalności zawodowych występujących w PSZ, 2005,
- analizy opisu zawodu zamieszczonego w wyszukiwarce opisów zawodów na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia,
- badań ankietowych (w projekcie INFODORADCA+ prowadzone w październiku 2018 r.),
- zebranych opinii od recenzentów, członków panelu ewaluacyjnego oraz zespołu ds. walidacji i jakości informacji o zawodach.
Autorzy i eksperci opiniujący
Zespół Ekspercki:
- Katarzyna Karczmarczyk-Tokarska – Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie, Warszawa.
- Monika Mazur-Mitrowska – Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, Wydział w Radomiu, Radom.
- Mirosław Żurek – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
Zespół ds. walidacji i jakości informacji o zawodzie:
- Dorota Koprowska – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
- Edyta Kozieł – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
- Krzysztof Symela – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
- Ireneusz Woźniak – Instytut Technologii Eksploatacji – PIB, Radom.
Recenzenci:
- Anna Kicior – Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Filia w Radomiu, Radom.
- Izabela Pyszkowska – Poradnia Doradztwa Zawodowego i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Elbląg.
Panel ewaluacyjny – przedstawiciele partnerów społecznych:
- Wojciech Jan Jabłoński – Fundacja Fundusz Współpracy, Warszawa.
- Mirosław Górczyński – Forum Związków Zawodowych, Branża Nauki i Oświaty, Warszawa.
Data (rok) opracowania opisu informacji o zawodzie: 2018 r.
WAŻNE:
W tekście opisu informacji o zawodzie występują podkreślenia wybranych określeń wraz z indeksem górnym, który wskazuje numer definicji w słowniku branżowym w punkcie 7.2.
W tekście opisu informacji o zawodzie występują podkreślenia wybranych określeń wraz z indeksem górnym, który wskazuje numer definicji w słowniku branżowym w punkcie 7.2.